آجر نسوز شاموتی

فوریه 17, 2020

آجر نسوز شاموتی

آجر نسوز شاموتی

آجر شاموتی چیست؟

آجر شاموتی یکی از انواع آجرنسوز است که از اکسید سیلیسیوم (SiO2) و اکسید آلومینیوم (Al2O3) ساخته می‌شود.

این آجر با توجه به استحکام بالای خود کاربردهای گسترده‌ای را چه در بخش ساخت و ساز و چه در بخش صنعتی داراست.

در بخش ساخت و ساز بیشتر از آن در نمای خارجی به‌صورت آجر پلاک استفاده می‌شود اما در دکور و دیزاین محیط‌های داخلی نیز محصولی کاربردی است. همچنین در بخش صنعتی به‌عنوان پوشش دیوار داخلی انواع کوره از جمله ریخته‌گری، کوره‌های پخت کک، کوره سیمان، کوره ذوب فلزات غیرآهنی و صنعت شیشه به‌کار می‌رود.

رنگ آجر شاموتی نزدیک به نباتی تا نخودی ملایم به‌همراه خال‌های نسبتاً ریز نسوز بوده و در هر متر مربع خود درجه کمی از نوسان رنگی را دارا می‌باشد، این بازی رنگ در آجرهای شاموتی اسباب زیبایی و چشم نوازی بنا را فراهم می‌آورد. مجموعه کهن‌سرام نوع شاموتی را تقریباً در تمام دسته‌های تولیدی خود از جمله گونه‌های دکوراتیو، ال، آجر، دیواره و کف دارا می‌باشد که مطابق با انتخاب مشتریان محترم قابل سفارش است.

 

فرآیند تولید آجر شاموتی

ماده اولیه تشکیل‎دهنده آجرهای شاموتی، رس است که تحت عملیات پیش‌پخت در دمای ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد غالباً در کوره‌های تونلی به‌عمل می‌آید. محصول این فرآیند که شاموت نام دارد می‌بایست خرد و دانه‌بندی شود. شاموت دانه‌بندی شده، سپس با مقدار مناسبی رس و آب مخلوط می‌شود و در آخر مرحله شکل‌دهی، خشک کردن و پخت صورت می‌گیرد.

آجر شاموتی در بخش ساخت و ساز بیشتر در نمای خارجی به‌صورت آجر پلاک استفاده می‌شود اما در دکور و دیزاین محیط‌های داخلی نیز محصولی کاربردی است.

معماری ایران و جهان , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *