به چه آجری آجر رستیک یا روستیک گفته می‌شود؟

آوریل 27, 2020

به چه آجری آجر رستیک یا روستیک گفته می‌شود؟

به چه آجری آجر رستیک یا روستیک گفته می‌شود؟ آجر رستیک چه کاربردی دارد؟

روستیک یا رستیک با نوشتار Rustic در انگلیسی و تلفظ (ˈrəstik) در لغت به معنی روستایی، ساده، بی تکلف، طبیعی و دست نخورده است. در دنیای کهن رستیک یک شیوه‌ی سنگ تراشی بود که در معماری رنسانس رواج داشت. بعدها این واژه به یک سبک معماری غیر رسمی اطلاق شد که آغاز آن از کانادا و آمریکا بود.
در دنیای مدرن امروز رستیک در واقع به یک اصطلاح برای تمایز یک سبک هنری برگرفته از طبیعت، به ویژه در معماری و طراحی دکوراسیون تبدیل گشته است.

سبک رستیک شیوه‌ای از معماری و طراحی است که در آن از جلوه‌ی زیبای متریال‌ طبیعی مثل سنگ، چوب، شاخه و پوست درختان خشک شده، تنه و الوارهایی که کاملاً پرداخت نشده، آجر و خشت‌های طبیعی، کاهگل و دیگر امکانات موجود طبیعی با کمترین دخل و تصرف و ظاهرسازی استفاده می‌شود؛ به طوری که محصول نهایی از نظر فرم و بافت کاملاً به شکل اولیه خود در طبیعت نزدیک باشد.

در سبک رستیک از پرداخت و نازک کاری دقیق، استفاده از رنگ و سایر پوشش‌های مصنوعی تا حد امکان پرهیز می‌شود و سعی در حفظ اصالت و ظاهر طبیعی فرم و بافت متریال پایه هنگام خلق عناصر جدید است.

چرا باوجود تأثیر قدرتمند جریان مدرنیته بر زندگی سبک رستیک پدید آمد؟

انسان‌ها با صنعتی شدن زندگی، شهرنشینی و جدا شدن کامل از زندگی روستایی و بی تکلف نیاکان خود با یک خلأ بزرگ روبرو شدند. از طرفی امکان برقراری رابطه با طبیعت که تأثیری فوق‌العاده بر روح و روان انسان پرمشغله‌ی امروز می‌گذارد هر لحظه امکان‌پذیر نبود به همین دلیل انسان به این فکر افتاد که بخشی از طبیعت را به محل زندگی خود دعوت کند.

این ایده کم کم طرفداران خاص خود را پیدا کرد و سبب قوت گرفتن سبک روستیک/رستیک در معماری شد. طرفداران این سبک به دنبال آرامشی هستند که آن را در طبیعت و اجرام برگرفته از آن می‌جویند، به همین دلیل سعی در استفاده از بکرترین حالت مواد طبیعی را دارند به گونه‌ای که یک هم نشینی زیبا از کنار هم قرار گرفتن عناصر طبیعی و مدرن در یک محیط امروزی حاصل آید.

به عنوان مثال با کمترین میزان برش و پرداخت از چوب برای ساخت میز و تخت و‌… استفاده می‌کنند و از این وسایل در منازل یا دفاتر خود در کنار وسایلی با شمایل مدرن بهره می‌برند. کشف این علاقه سبب شد حتی بسیاری از هتل‌داران که اقامتگاهشان در دل طبیعت قرار دارد نیز در پی استفاده هر چه بهتر از این اِلِمان‌ها برای جلب رضایت مشتریانشان باشند؛ تا جایی که بسیاری از ایشان از هتل‌های چند ستاره گرفته تا اقامتگاه‌های بوم گردی این ایده هم‌نشینی عناصر رستیک را به اجرا در‌ آوردند.

البته لازم به ذکر است که سبک رستیک فقط مربوط به دکور منازل نیست و از آن در معابر، پارک‌ها و مبلمان شهری نیز بهره گرفته می‌شود.

در یک خانه با استانداردهای امروزی چگونه سبک رستیک را وارد کنیم؟

ساخت یک خانه به سبک رستیک در ویلاهای شخصی یا خانه باغ‌های روستایی با آزادی عمل بیشتری همراه است.

دلیل این امر واضح است چون در شهرها قوانین سخت‌تری بر ساخت و سازها اعمال می‌شود و از طرفی ساختمان‌ها اغلب به شکل آپارتمان بوده و رعایت نکاتی برای یکپارچه بودن نما، استحکام آن و تطبیق پذیری آن با بافت شهری مسئله‌ای است که نمی توان وجود آن را نادیده گرفت.

از این رو برخی از تولیدکنندگان محصولات ساختمانی در سال‌های اخیر تلاش داشتند تا گونه‌ای از مواد و مصالح را تولید کنند که در عین برآورده کردن انتظار مشتری به منظور دستیابی به دکور رستیک و بهره‌گیری از عناصر شبه طبیعی، استانداردهای لازم را داشته تا امنیت سازه نیز تأمین گردد.
کارخانه آجرنسوز کهن سرام نیز در این راستا خانواده آجرهای رستیک خود را با قالب‌های اختصاصی روانه بازار کرده است.

این آجرها ساختاری برگرفته از طبیعت دارند و با وجود تلورانس در طیف رنگی قهوه‌ای که به زیبایی بیشتر این محصولات می انجامد و همینطور ساختار ناهموار سطح خود که بر خلاف آجرهای صیقل یافته دارای خلل و فرج هست گونه‌ای حس لمس زندگی را وارد منازل شما عزیزان می‌نماید.

آجرهای رستیک کارخانه آجر نسوز کهن سرام مانند سایر محصولات این کارخانه از نوع نسوز بوده و در ابعاد مختلف به شکل پلاک، آجر و آجر ال برای استفاده در قسمت‌های مختلف قابل استفاده است.

گردآوری شده توسط تیم طراحی کهن سرام

جهت مشاهده انواع آجر رستیک کهن سرام کلیک نمایید.
جهت مشاوره و ثبت سفارش با شماره‌های کارخانه در قسمت تماس با ما در ارتباط باشید.

معماری ایران و جهان , , , , , , , , ,
یک دیدگاه
  1. اینکه قابلیت ترکیب شدن با بقیه مصالح را دارد جالب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *