نانو آجر نما یا رزین؟

اکتبر 31, 2018

نانو آجر نما یا رزین؟

نانو آجر نسوز

نانو آجر نما یا رزین؟

نانو یا رزین؟ کدام بهتر است؟ برای اینکه آجر نمای ما شوره نزند جه کنیم؟ چرا سطح آجر نما شوره میزند؟ دلیل شوره زدن آجر در نمای ساختمان چیست؟

اینها سوالاتی است که امروزه بین معماران و سازندگان ساختمان ها مطرح می شود و یکی از مهمترین دغدغه های آنها می باشد.

تفاوت نانو و رزین در ظاهر آجر نما: رزین سطح کار را براق و جلا میدهد اما تنفس زیرکار را از بین میبرد. این مواد بیشتر برای سنگ مصنوعی و یا سطحی که جذب آب ندارد استفاده میشود یا سطحی که نیاز به براقیت دارد ولی مناسب آجر نما و آجر نسوز نمی باشد و شوره زدن آن را تشدید می کند به ویژه در مناطقی با آب و هوای مرطوب، که در این موارد بهتر است قبل از اجرای آجر نسوز یا آجر نما در نمای ساختمان آجر نانو شده را مورد استفاده قرار دهید. البته در طراحی نمای داخلی ساختمان هم نانو و هم رزین کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد، به دلیل اینکه آجر در مجاورت گرد و خاک و رطوبت قرار نمی گیرد.

پوشش های آبگریز نانو برای جلوگیری از نفوذ آب به عمق مصالح، با ایجاد خصوصیات آبگریزی موجب غلطیدن قطرات کاملا کروی آب ( یا باران ) روی سطح و شسته شدن آلودگی ها از سطح می گردد. این ترکیبات علاوه بر حفظ ظاهری سطح، دارای خاصیت ضد میکروبی، مقاوم در برابر آب و هوا، مواد ارگانیکی و غیر ارگانیکی، محافظت در برابر اشعه ی UV خورشید، امکان تنفس مصالح، جلوگیری از جذب آلودگی های عمقی بر روی سطح، عدم چسبندگی گرد و خاک بر روی سطح ( بر خلاف رزین ها)، عدم ایجاد پوسته ( بر خلاف رزین ها ) خاصیت آسان تمیز شوندگی و مقاومت در برابر باران های اسیدی هستند.

 

به ویدئو زیر توجه فرمائید، آجر نمای نسوز کهن سرام که با پوشش نانو، ضد آب شده است.

روی تصویر کلیک نمائید

nano

از دیگر مزایای پوشش های نانو آجر، حفظ تنفس سطوح، محافظت از سطوح در برابر عوامل محیطی، امکان شستشوی لکه های چربی و روغن و جلوگیری از ایجاد کپک، جلبک و مشابه آن می باشند. پوشش نانو را می توان در نمای ساختمان هایی که از سیمان شسته یا رومی ساخته می شوند نیز به کار برد. چرا که در اکثر موارد، نمای ساختمان سیمانی پس از مدتی کاملا کثیف می شود، آلودگی ها را میمکند و تحت اثر نور خورشید آلودگی ها را در داخل ساختار سیمان جایگزین می کند. استفاده از این پوشش های نانویی در نمای ساختمان باعث عدم نفوذ کثیفی ها، آلودگی ها، باکتری ها و غیره … به داخل ساختار مصالح می شود وظاهر اولیه ی نمای ساختمان را به خوبی حفظ می کند.

مصالحی مانند آجر و بتن در صورت استفاده در نمای ساختمان بعد از بارندگی ها دچار شوره زدگی می شود که با استفاده از پوشش نانو می توان از این مشکل جلوگیری نمود. ایجاد محافظت قوی برای سنگ، انواع آجر( آجر نسوز و آجر نما )، گچ، سیمان و بتن از خصوصیات این نوع پوشش ها است. معمولا در نمای آجری، ماسه سنگی، بتنی، آلودگی ها به سرعت جذب می شود و در ظاهر آنها تغییرات نا مطلوبی را خواهد داشت. در چنین شرایطی استفاده از تمیز کننده های فشار قوی نیز کار ساز نمی شود، اما در صورت استفاده از پوشش نانو، همچنان که به سطح اجازه ی تنفس داده می شود از نفوذ مواد به سطح نیز جلوگیری میگردد، بدین ترتیب رنگ و ساختار اصلی آن حفظ می شود.

معماری ایران و جهان , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *