آجر فخر و مدین

ژوئن 14, 2020

آجر فخر و مدین

آجر نسوز فخر و مدین از محصولات منحصر به فرد کارخانه آجر نسوز نما کهـن سرام است کـه در سـال 1396 به ثبت رسید. این محصول که در زیر مجموعـه محصـولات دکوراتیو کهن سرام قرار دارد، به دو صورت نسوز و لعابی تولید و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

آجر فخر و مدین چیست؟

 تاریخچه ی آجر فخر و مدین:

فخـر و مدین به شبکه‌هـای حصار مانند باغ‌ها و اماکـن مذهبی گفتـه می‌شود که به صـورت مشبک‌های تکـرار شونده سـاخته می شـدند تا از بیرون، درون زیبـای بنا را بتوان نگریست. چنانکـه دیوار باغ‌هـای دو سوی چهـار باغ اصفهان و ایوان بازارهای پیرامون نقش جهان چنیـن بوده است.

این گونه دیوارها را با قطعات گل پخته به اشکال هندسی و غیر هندسی می ساختند و چـون در فواصل آن ها حفره‌هایی پدید می آمده، می‌کوشیـدند که شکل حفره‌هـا نیز زیبا باشد.

مشبک ها به صورت سفال لعابدار و غالباً به رنگ فیروزه‌ای با حفره های زیبا ساخته می‌شد و در پنجره های سنتی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت.

ریشه لغت فخر و مدین

ریشه ی لغـوی فخـر و مدین واژه‌ای ایرانی و فارسی است که مشتقات آن در گویش های گوناگون ایران، چه فارسی دری و چه پهلوی و اوستایی و پارسی کهن فراوان به گوش می‌خورد و در زبانهای آرامی و تازی و گـویش های آنها نیـز به کار رفته است.

وجـه تسمیه ی فخـر به معنای گل پخـته (در عربی نیز آن را فخـوری و سازنده ی آن را فخـار می خوانند) و مدین مانند مـادگی، حفـره و فـرو رفتگی معنا می دهد.
روی هم رفته فخـر و مدین به چیـزی اطـلاق می شـود که قسمتی از آن را گل پخته، سفال یا کاشی و باقی را فـرورفتگی و روزنه‌هـای کوچک تشکیل بدهد.

از کنار هم قـراردادن این دست ساخته ها دیوارهای مشبکی به وجود می آمد که به آن شباک می گفتند و در کنترل اقلیـم و دید بخش‌های درونی ساختمـان کاربرد داشته است. البتـه شباک علاوه بر آجـر از جنس هـای مختلف دیگر مانند کاشی، چـوب یا گچ نیز ساختـه می‌شد.

مزایا و کاربرد آجر فخر و مدین

ساختن فخـر و مدین در ایران قدیم دلایل متعددی داشته است از جمله هوای متغیر اقلیم ایران، بهره گیری از آفتاب تند و روشن، وجود باد و طوفان و گردباد و… علاوه بر این عقاید خاص ملی و مذهبی هم ایجـاب می کرده است که ساختمـان علاوه بر در، پنجره و روزن، پرده‌ یا شبکه ای برای حفاظت درون بنا داشته باشد، بدین منظور درون ساختمان با روزن‌ها و پنجره‌های چوبی یا گچی و پرده محفوظ می‌شد و بیرون آن را با شبکـه‌ای از جنس سفـال یا کاشی می‌پوشاندند.
به عنوان نمونه در گنبد مسجد شیخ لطف‌الله نیز شبکه هـای زیبایی از کاشی معرق کار گذاشته‌اند که ماننـد سایر آثار ایـن معجـزه ی معمـاری، بسیار چشـم نواز است. در مسجـد امام و مدرسه ی چهـار باغ اصفهان نمونه‌هـای زیبایی از این شبکه‌هـای کاشی و آجـری دیده می‌شود.

آجر فخر و مدین کهن سرام

مجموعـه ی کهن سرام نیز که با شعار “هر روز یک گـام به جلـو” همواره در تلاش است تا با نوآوری در تولید محصولات جدید و همگام شدن با معماری مدرن دنیا محصـولات خود را روانه ی بازار کند، خالی از لطف نمی داند که گـاه با رویکرد به معماری باستانی ایران، مـانع از بین رفتن بخشی از فرهنگ اصیل معماری  ایرانی  شود. تولید آجر فخر و مدین نیز بخشی از این رویکرد به تاریخ معماری ایرانی است که درکارخانه آجرنمای نسوز کهن سرام به تحقق پیوسته و خوشبختانه مورد استقبال بسیار نیز واقع شده است.

جهت استعلام قیمت، ثبت سفارش و مشاوره در خصوص کاربرد آجر فخر و مدین

با شماره های کارخانه در ارتباط باشید

اخبار روز , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *