مديريت انرژی در كهن سرام

سپتامبر 11, 2018

مديريت انرژی در كهن سرام

جمعه ۱۸ شهریور ۱۳۹۰

مديريت انرژی در کارخانه آجر نسوز نما

 

مديريت انرژی در کارخانه آجر نسوز نما كهن سرام

يكي از مشکلات كشور كه در سالهاي اخير بسيار مورد توجه قرار گرفته است بحث مديريت انرژی و نحوه مصرف آن در بخشهای مختلف است. طبق آخرين بررسيهاي انجام شده تا سال 2010 ايران در رديف 3 كشور بزرگ مصرف كننده انرژی قرار گرفته است و در صورت ادامه روند مصرف به صورت فعلی تا سال 2020 به وارد كننده نفت خام تبديل خواهد شد.

فرسودگي صنايع، به روز نبودن دانش فنی، ارزانی و سهولت دسترسی به انرژی به ويژه انواع سوختهای فسيلی از عمده ترين دلايلی است كه صنايع را از تكاپو در جهت كاهش مصرف سوخت بازداشته و كم انگيزه نموده است.

صنعت سراميك و به خصوص صنعت آجر عليرغم قدمت چند هزار ساله از نظر كيفی و كمی به ويژه در قسمت كوره های پخت كه مصرف كننده انرژي فسيلی هستند شاهد كمترين تغييرات بوده است. امروزه دركارخانجات ايران در حالی از نسل اول كوره های تونلی، رولی، شاتل، خمره ای و … استفاده مي شود كه اين كوره ها در كشورهای صنعتی يا منقرض شده اند يا با راهكارهای مديريت انرژی راندمان آنها به شدت بهبود يافته است. به عنوان مثال كوره های هوفمن موجود در اغلب كارخانه های توليد آجر كشور بيش از 2 برابر كوره های مدرن اين صنعت انرژی مصرف نموده و مقدار ضايعات آنها نيز بيشتر است. حتی در برخی از كشور های پيشرفته اين كوره ها بيش از 40 سال پيش از چرخه توليد خارج شده اند.

كارخانه آجر نسوز كهن سرام با شعار هر روز يک گام به جلو و با در نظر گرفتن اهميت مبحث انرژی موفق به پياده سازی سيستم مديريت انرژی در اين واحد توليدي شده است. اجرای مديريت انرژی در كهن سرام اغلب از طريق اجرای راهكارها و اصلاح نقاط پر مصرف مانند استفاده از مشعل های با تكنولوژی جديد، استفاده از هوای گرم كوره های در حال پخت جهت پيشگرم كوره های خام، اصلاح ساختمان كوره ها و مواردی از اين دست می باشد.

 

کارخانه آجر نسوز نما کهن سرام

اخبار روز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *